Konkurs „Kawałek modernizmu nad Twoją kanapą” rozstrzygnięty

Home / Aktualności / Konkurs „Kawałek modernizmu nad Twoją kanapą” rozstrzygnięty

Przedstawiamy Państwu Laureata konkursu „Kawałek modernizmu nad Twoją kanapą”, który odbył się w ramach drugiej edycji festiwalu Lubelskie Dni Modernizmu. Komisja w składzie: Izabela Pastuszko, Sławomir Frydrych, Marcin Pietrusza i Ilona Woźniak, zdecydowała o nagrodzeniu pracy Pana Tomasza Smutka przedstawiającej nieistniejący już w prezentowanej formie budynek dawnego Inspektoratu PZU, projektu architekta Jan Ogórkiewicza, a znajdujący się przy ul. Nadstawnej 2 i pochodzący z 1953 roku. Dokonana przebudowa gmachu zniszczyła jego unikatową architekturę.

Fotografia Tomasza Smutka w swej sugestywnej prostocie i wyrazistości ukazuje najbardziej charakterystyczny element tego obiektu, czyli owalną ścianę wykonaną z luksferów, za którą mieściła się klatka schodowa. O nagrodzeniu Pana Smutka zdecydowała nie tylko wartość artystyczna tej pracy, ale również jej kontekst ideowy. Zaokrąglona forma narożnika jest tu pokazana już po zdjęciu płachty reklamowej, ale widoczne są wciąż reflektory, które zostały zamocowane do jej oświetlenia. Niestety baner usunięto nie po to aby odsłonić jeden z ważniejszych obiektów w historii lubelskiego modernizmu powojennego. Ten zatrzymany w kadrze kawałek rodzimej architektury, przetworzonej w sposób, który zatarł jej indywidualizm – niech będzie dla nas sygnałem, że nasze miasto się zmienia, lecz nie zawsze w kierunku, który dba o jego najnowsze dziedzictwo przestrzenne.

Dziękujemy wszystkim innym uczestnikom naszego konkursu w imieniu firmy KLER oraz fundacji Lubelska Agora Modernizmu. W myśl regulaminu konkursowego wybraliśmy kilkanaście zdjęć, które postanowiliśmy wyróżnić. Zostaną one jutro zaprezentowane w postaci galerii internetowej, a w dniu 29 czerwca zapraszamy wszystkich Państwa na wernisaż tych prac do salonu mebli KLER w Lublinie na ul. Łęczyńskiej 51. Więcej szczegółów wkrótce.

Prace wyróżnione: